Skip to content

Dřevěné palety

Jsou nejčastější volbou při transportu, ochraně, skladování a manipulaci se zbožím. Dle způsobu využití je možné nabídnout velkou řadu různých palet. Při výběru správného typu palety je nutno dbát na  rozměr, nosnost, způsob manipulace, zda daný stát požaduje tepelné ošetření a případné další kvalitativní parametry jako např. ostrohrannost, obliny, kvalita atd.

A především k jakému využití a pro jaké zboží paletu potřebujeme. Hlavním materiálem je dřevo. Jako pomocný materiál může být použita např. fólie či kov. Dřevěné palety jsou cenově dostupnější než např. palety plastové a jejich recyklovatelnost je jednodušší.

Jedná se o palety o rozměru 1200x800mm. Tyto palety lze nabrat ze čtyř stran, jsou tzv. čtyřcestné.

Mezi nejznámější s nosností 1500kg (jeli zátěž rovnoměrně rozložena na povrchu palety) patří paleta EUR, kterou lze používat opakovaně. Výroba těchto palet je standardizována. Špalíky jsou označeny ochrannou známkou EUR a u nás českým garantem, kterým jsou České dráhy – ČD. Dále se lze setkat s označením např DB, EPAL atd.

Další standardní palety jsou bez označení registračními znaky.

Sem patří neznačená paleta EUR. Rozměrově odpovídá licencované verzi. Nemusí mít ořezané rohy a vyfrézovaná prkna.

Další variantou je tzv. odlehčená eurovka. Tato paleta má 5 stejných prken (obvykle šíře 80mm) na ložné ploše a rozměry špalíků jsou většinou 80x80x80mm.

Palety na atypické zboží

Atypické palety jsou vyráběny na míru podle přání zákazníka a jeho požadavků. Zákazník si tak může zvolit vlastní specifické rozměry palety, rozestupy a počty prken na ložné ploše, použitý spojovací materiál – hřebíky, šrouby, druh dřeva, nosnost, zkosení hran ořezem.  K výrobě obvykle používáme sílu prken 18 – 22mm. Rozměr palety se může pohybovat od několika set mm do několika metrů.  Může se jednat o palety s ložnou plochou z prken či hranolů. Patří sem také např. UK paleta, čtyřcestná paleta (paletu je možné nabrat ze čtyř stran), dvoucestná paleta, paleta s plnou ložnou plochou vyplněná prkny nebo např. OSB deskou atd.

Pokud nemáte vlastní technický výkres nebo potřebujete s paletou poradit, sdělte nám Vaše požadavky a společně nalezneme vhodné řešení.

Cihlářské palety

Tento druh je používaný především ve stavebnictví pro těžké stavební materiály jako jsou např. cihly, zámková dlažba atd. S paletou je možno manipulovat pouze ze dvou stran, neboť není špalíková, ale hranolová. Je tzv. dvoucestná. Díky jednoduché konstrukci zaručují vysokou nosnost,  pevnost a delší životnost. Prkna mohou být ostrohranná nebo v napadající šířce s oblinou. Přesný vzhled záleží opět pouze na požadavcích zákazníka. Do této skupiny se řadí i např. US paleta ( USA paleta ), která je také hranolová, avšak z důvodu vyfrézovaných otvorů je s ní možné manipulovat ze čtyř stran.

Opotřebení palet

Při manipulaci s paletami dochází k jejich opotřebení. Podle míry opotřebení jsou palety rozděleny do několika skupin.

1)      palety nové

2)      výběrové palety označované VB

Paleta v tomto stavu nenese žádné známky opotřebení, je nepoškozená, maximálně jednou použitá. Manipulováno s ní bylo velmi šetrně a pouze v čistém prostředí.

3)      palety typu A (světlá)

Paleta nese známky částečného opotřebení, a i když je vícekrát použitá, je stále světlá. Manipulace s ní byla v čistém prostředí a nenese žádnou známku poškození ani oprav.

4)       palety typu B (tmavá)

Paleta nese stopy silného opotřebení, dřevo je tmavé, ale musí být plně funkční a nepoškozená. Do této kategorie se řadí také palety, které jsou opraveny tak, že plně vyhovují normě UIC 435-2, jde-li o paletu typu EUR. V případě, že jde o paletu prostou, není oprava stanovena normou, postačí tedy, pokud je po opravě paleta plně funkční.

5)      Palety na opravu

Jedná se o palety, které nesplňují normu, nejsou provozuschopné nebo další manipulace s nimi ohrožuje zboží či jeho obaly a je v rozporu s kritérii bezpečnosti práce. Paleta vyžaduje opravu, pokud chybí nebo je přelomený svlak (příčné prkno) či některý z přířezů z ložné a opěrné plochy, nebo je některý přířez rozštípnut v podélné ose tak, že odhaluje dva nebo více hřebů. To platí i pro špalíky palet. Pokud chybí nebo jsou narušeny, paleta ztrácí soudržnost.

Paleta se hodnotí jako neopravitelná-určená k vyřazení, pokud chybí nebo je šikmo či příčně zlomen jeden ze tří svlaků ložné podlahy. Ostatní poškození se hodnotí jako opravitelné.

Tato kritéria platí zejména pro palety typu EUR.

Lze je ovšem použít i na ostatní typy palet.

Potřebujete poradit s výběrem správné palety? Obraťte se na nás.

Společně najdeme vhodné řešení.

Pro dotaz klikněte zde…