Při manipulaci s paletami dochází k jejich opotřebení. Podle míry opotřebení jsou palety rozděleny do několika skupin.
1) palety nové
2) výběrové palety označované VB
Paleta v tomto stavu nenese žádné známky opotřebení, je nepoškozená, maximálně jednou použitá. Manipulováno s ní bylo velmi šetrně a pouze v čistém prostředí.
3) palety typu A (světlá)
Paleta nese známky částečného opotřebení, a i když je vícekrát použitá, je stále světlá. Manipulace s ní byla v čistém prostředí a nenese žádnou známku poškození ani oprav.
4) palety typu B (tmavá)
Paleta nese stopy silného opotřebení, dřevo je tmavé, ale musí být plně funkční a nepoškozená. Do této kategorie se řadí také palety, které jsou opraveny tak, že plně vyhovují normě UIC 435-2, jde-li o paletu typu EUR. V případě, že jde o paletu prostou, není oprava stanovena normou, postačí tedy, pokud je po opravě paleta plně funkční.
5) Palety na opravu
Jedná se o palety, které nesplňují normu, nejsou provozuschopné nebo další manipulace s nimi ohrožuje zboží či jeho obaly a je v rozporu s kritérii bezpečnosti práce. Paleta vyžaduje opravu, pokud chybí nebo je přelomený svlak (příčné prkno) či některý z přířezů z ložné a opěrné plochy, nebo je některý přířez rozštípnut v podélné ose tak, že odhaluje dva nebo více hřebů. To platí i pro špalíky palet. Pokud chybí nebo jsou narušeny, paleta ztrácí soudržnost.
Paleta se hodnotí jako neopravitelná-určená k vyřazení, pokud chybí nebo je šikmo či příčně zlomen jeden ze tří svlaků ložné podlahy. Ostatní poškození se hodnotí jako opravitelné.
Tato kritéria platí zejména pro palety typu EUR.
Lze je ovšem použít i na ostatní typy palet.
Potřebujete poradit s výběrem správné palety? Obraťte se na nás.
Společně najdeme vhodné řešení.
Pro dotaz klikněte zde…